Nacionalinės pratybos: atnaujintos rekomendacijos gyventojams

Pagal pratybų scenarijų spalio 1 dieną Astravo (Baltarusija) atominėje elektrinėje įvykus incidentui, naujausiais duomenimis Šalčininkų, Švenčionių, Kalvarijos, Zarasų, Varėnos ir Vilniaus rajonų gyventojai turi išlikti ramūs ir imtis saugos veiksmų:

  • Slėptis (nedelsiant uždaryti ir užsandarinti pastato langus, uždaryti dūmtraukius, vėdinimo angas ir išjungti oro kondicionavimo sistemą. Jeigu yra sandariai įrengtas rūsys - geriausia slėptis jame).
  • Būnant lauke saugoti kvėpavimo takus. Galimai radioaktyviosiomis medžiagomis užterštiems žmonėms (buvusiems lauke) pasikeisti užterštus viršutinius rūbus bei nusiprausti po dušu.
  • Nevartoti maisto produktų (daržovių ir vaisių, augančių atviroje vietoje, ir kitų produktų, kurie gali būti užteršti radioaktyviosiomis medžiagomis), lietaus vandens bei vandens iš neapsaugotų šachtinių šulinių, užterštoje teritorijoje besiganančių gyvulių pieno.
  • Blokuoti skydliaukę jodu (vartoti kalio jodido (KI) tabletes), jei pagrindinių vietinių maisto produktų ir pieno neįmanoma iš karto pakeisti radioaktyviuoju jodu neužterštais maisto produktais.

Šių savivaldybių gyventojai turi rengtis galimam jų evakavimui. Vaikai iš ugdymo įstaigų ir ligoninių pacientai bus evakuojami valstybės pajėgomis, tad artimųjų prašoma nevykti jų pasiimti ir rūpintis savo saugumu. Informacijos apie evakuotus asmenis teikimą turi užtikrinti savivaldybių administracijos.

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, dėl silpno rytų vėjo radionuklidų debesis lėtai sklinda virš rytinės Lietuvos dalies šalies vakarų link. Padidėjęs radiacinės taršos fonas šiuo metu stebimas 100 km spinduliu.

Visiems Lietuvos gyventojams nurodoma sekti skelbiamą informaciją per nacionalinį radiją ir televiziją, interneto svetainę www.lt72.lt ir vykdyti teikiamas rekomendacijas.

Virtualus žemėlapis