ES šalių ministrai tarėsi, kaip suvaldyti koronavirusą

Vasario 13 d. Briuselyje (Belgijoje) vykusioje neeilinėje ministrų Užimtumo, socialinės politikos, sveikatos ir vartotojų reikalų Taryboje apsikeista nuomonėmis ir priimtos Tarybos išvados dėl naujojo koronaviruso (2019-nCoV).  

Taryboje paaiškėjo, kad visos šalys narės yra gerai pasirengusios suvaldyti esamą situaciją dėl koronaviruso plitimo, sveikatos specialistai pasirengę, gydymo įstaigos – taip pat, turi reikiamas priemones, o trūkstamos – įsigyjamos, situacija nuolat stebima ir koreguojami veiksmai.

„Daugelis kolegų ministrų akcentavo, kad būtina sukurti mokslinių duomenų platformą, kuria galėtų pasinaudoti ne tik šalių narių farmacijos pramonės, bet ir mokslo atstovai, kad tik greičiau būtų sukurta ir išbandyta reikiama veiksminga vakcina. Be to, šalys išsakė susirūpinimą dėl vaistų sudedamųjų dalių gamybos Kinijoje ir skatino Europos Komisiją (EK) įvertinti galimus tiekimo sutrikimus bei imtis priemonių, kaip jų išvengti“, – sako Sveikatos apsaugos ministras A. Veryga.

Šalys narės sutarė, kad šiuo atveju EK labai svarbu į kovą su koronavirusu įtraukti kuo daugiau farmacijos pramonės ekspertų, nuolat vykdyti rinkos produktų analizę. Žinoma, tai daryti būtina vadovaujantis Pasaulio sveikatos organizacijos ir Europos ekonominio bendradarbiavimo agentūros rekomendacijomis. Bet kurios priemonės, kurių bus imtasi, jos turi būti adekvačios ir proporcingos esamai rizikai.

Taryboje nutarta, kad žmonėms skleidžiama informacija turi būti pagrįsta įrodymais, laiku valdyti tikrovės neatitinkančias žinias, t.y. krizines situacijas, nes tik taip galima mažinti nepagrįstą paniką.

Be to, valstybės narės sutarė, kad būtina stiprinti finansavimą siekiant suteikti pagalbą mažiau išsivysčiusių trečiųjų šalių gyventojams.