Paskelbta valstybės lygio ekstremalioji situacija dėl sausros padarinių žemės ūkio sektoriuje

Vyriausybė dėl ūkininkus alinančios stichinės sausros nutarė skelbti valstybės lygio ekstremaliąją situaciją. Tai leis Europos Sąjungos paramą gavusiems žemdirbiams išvengti sankcijų dėl neįvykdytų įsipareigojimų ir palengvins derybas su produkcijos pirkėjais.

Žemės ūkio ministras Giedrius Surplys teigė, kad nors pastarosiomis dienomis lyja, žemdirbių padėtis dėl sausros yra sudėtinga. „Siūlome tiesiog fiksuoti situaciją, kad bet kas Lietuvoje netekęs derliaus galėtų išvengti sankcijų iš Europos Komisijos ir iš Žemės ūkio ministerijos institucijų dėl neįvykdytų įsipareigojimų, susijusių su Europos Sąjungos paramos išmokėjimu, ir kad kiekvienas ūkininkas galėtų apeliuoti į force majeure (nenugalimos jėgos) aplinkybes prieš savo produkcijos supirkėjus tiek Lietuvoje, tiek ir užsienio šalyse“, – teigė G. Surplys.

Anot jo, hidrometeorologijos tarnyba daugiau nei 15 savivaldybių buvo fiksavusi stichinę sausrą, jose nelijo 30 dienų, dar dešimtyje buvo sausringas laikotarpis – jose nelijo 15 dienų, o 16 savivaldybių pačios paskelbė ekstremaliąją situaciją.

Ministro teigimu, paskelbus valstybės lygio ekstremaliąją situaciją, Vyriausybei taip pat būtų lengviau derėtis su Europos Komisija ir dėl aplinkosaugos reikalavimų palengvinimo. „Mes jau dabar kreipėmės į Komisiją prašydami, kad leistų ganyti gyvulius teritorijose, kurias būtų privalu palikti aplinkosaugai, pūdymui ir taip toliau“, – aiškino ministras. Ano jo, šių metų sausra yra labai panaši į 2006-ųjų sausrą, todėl remiantis tų metų duomenimis prognozuojama, kad vasarinių pasėlių derliaus nuostoliai gali siekti 15–50 procentų.

Vyriausybės ekstremalių situacijų komisija birželio 28 d. nutarė siūlyti Vyriausybei skelbti valstybės lygio ekstremaliąją situaciją dėl sausros padarinių žemės ūkio sektoriuje. Lietuvoje pastarosiomis dienomis palijus, stichinė sausra iš šalies po truputį traukiasi – ji dabar fiksuojama Kaišiadorių, Telšių, Klaipėdos ir Kretingos rajonų savivaldybėse.