Kaip smėlio maišai gali apsaugoti gyventojus nuo potvynio

Gyventojai, kurie gyvena galimoje potvynio zonoje, save ir savo turtą gali apsaugoti statydami smėlio maišų pylimus.

Kaip pripildyti maišus smėliu?

Maišai, kurie skirti užpildyti smėliu, gali būti pagaminti iš įvairių medžiagų, tačiau plačiausiai naudojami  iš polipropileno. Geriausia naudoti tokių išmatavimų maišus: plotis – 35-40 cm, aukštis – 60-70 cm, nes pripildyti smėliu jie sveria apie 15-18 kg. Maišą reikia pripilti smėliu iki pusės, po to jį viršuje užrišti virve.

Kaip statyti pylimus?

Smėlio maišų pylimus, įvertinus galimą vandens išsiliejimo teritoriją ir finansines sąnaudas, geriausia statyti aplink kiekvieną arba keletą sodybų. Pylimo statymo pagrindas turi būti nuvalytas, neturi būti nei ledo, nei sniego. Pylimą geriausia statyti 2,5 m nuo pastato pamatų, kurį norime apsaugoti nuo vandens. Norint pastatyti tvirtesnį ir saugesnį pylimą rekomenduojame padaryti vieno smėlio maišo gylio ir dviejų smėlio maišų pločio tranšėją, kurią reikia iškloti smėliu pripildytais maišais.

Smėlio pylimo konstrukcija

Pylimo dalis, esanti virš prognozuojamo potvynio vandens lygio, turi būti mažiausiai 0,6 m.

Prognozuojamas potvynio vandens lygis + 0,6 m = Pylimo aukštis

Smėlio maišų pylimas nuo vandens gali sudrėkti ir sumažėti, todėl statant pylimą, rekomenduojama pridėti 5 procentus viso pylimo aukščio.

Pylimo aukštis + ≥0,60 m = Pylimo plotis

Smėlio maišų pylimo viršūnė turi būti mažiausiai 0,6 m pločio.

Polietileno plėvelė

Polietileno plėvelė gali sumažinti vandens pratekėjimą per pylimą. Pylimui naudokite 3-6 metrų pločio kuo storesnės polietileno plėvelės ritinius. Tieskite ją nuo vandens pusės. Palikite plėvelės gabalą išlindusį iš po pylimo. Būkite atsargūs ir nepradurkite polietileno, nes tai sumažins jo sandarumą.

Pirmas/apatinis sluoksnis

Pirmam/apatiniam sluoksniui smėlio maišus klokite lygiagrečiai vandeniui. Smėlio maišo uždaras galas turi būti statmenas upės tėkmės krypčiai.

Užpildytą antrojo smėlio maišo dalį reikia dėti ant tuščiosios prieš tai padėto maišo dalies. Smėlio maišą dėkite į jam skirtą vietą ir trypkite kojomis, kad jis įgautų tinkamą formą.

Antrą ir kitas apatinio sluoksnio eiles klokite taip, kad suformuotumėte plytų raštą.

Antras ir kiti pylimo sluoksniai

Klojant antrą pylimo sluoksnį smėlio maišus pasukite 90 laipsnių kampu. Sandarią smėlio maišo pusę klokite į vandens pusę. Įsitikinkite, kad maišai yra tinkamai supilti ir užsandarinti bei tvirtai pakloti. Klodami vis kitą sluoksnį nepamirškite pakeisti smėlio maišų krypties iš lygiagrečios vandeniui į statmeną ir atvirkščiai.

Kas antras sluoksnis smėlio maišai turi būti klojami vienu ketvirtadaliu maišo pločio toliau nuo krašto formuojant vadinamuosius laiptelius tiek iš vandens, tiek iš sausumos pusės.

Polietileno plėvelę „zigzaguokite“ tarp smėlio maišų sluoksnių kas du sluoksnius – taip išvengsite plėvelės įtrūkimų. Plėvelę pylime reiktų tiesti ne toliau kaip per tris smėlio maišus nuo vandens pusės. Jei klojate naują polietileno plėvelės ritinį, nepamirškite užtikrinti, kad bent 0,6 m naujoji plėvelė uždengtų senąją (dubliuokite plėvelės galus).